Haber

Almanya, Çin’e Kovid-19 aşısı gönderen ilk ülke oldu

Aşı, Covid-19 salgını başladığından beri yerli olarak üretilen Covid-19 aşısı Sinovac’ı kullanan Çin’e ilk kez Almanya’dan gönderiliyor.

Çin’de Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından ülkede vaka sayısı artıyor. Salgının başından beri yerli olarak üretilen Sinovac aşısını kullanan Çin, ilk kez başka bir ülkeden Kovid-19 aşısını kabul etti. Alman hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer iş birliğiyle üretilen BioNTech-Pfizer aşılarının Çin’e teslim edilmek üzere yola çıktığı belirtildi. İlk olarak Alman vatandaşlarının yararlanması için gönderilen aşıların isteğe bağlı olarak Çin vatandaşları için de kullanılabileceği bildirildi. Teslimat detayları ile ilgili detaylar henüz paylaşılmadı. Çin’de yaklaşık 20.000 Alman vatandaşı olduğu biliniyor.

Scholz ve Jinping bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçen ay Çin’i ziyaret etti ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya geldi. Pek çok konunun masaya yatırıldığı toplantılarda Scholz’un heyetine Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de eşlik etti. Şahin’in Çin ziyaretine eşlik etmesi, BionTech aşılarının Çin’de kullanılması konusunda anlaşma ihtimalini de gündeme getirdi. – BERLİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu