Haber

Hatay Dikmece halkının arazilerinde iş makineleri artıyor.

DİLAN BUTLU

Acele kamulaştırma ile tarım alanları ve zeytinlikleri ellerinden alınan Hatay Dikmece halkının yerlerinde iş makinesi sayısı artırılarak çalışma devam ediyor. Arazileri kamulaştırılan Cuma Doksöz, “Bir paletli iş makinesi çalışıyordu, 4 tane vardı. Bize söz verildi, duracaklar (iş makineleri.) Allah yardımcımız olsun, hakkımızı helal etmiyoruz.”

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünde meydana gelen depremin ardından yeni konut üretimi için tarım arazileri ve zeytinliklerin geliştirilmesine direnen köylülerin arazilerinde iş makinesi sayısı arttı. Arazisi kamulaştırılan Cuma Doksöz, iş makinelerindeki artışı ve çalışmaları yerinde izledi. Doksoz dedi ki:

“Bir paletli iş makinesi çalışıyordu, 4 tane vardı. Bize söz verildi, duracaklar (iş makineleri.) Allah yardımcımız olsun, helal değiliz.”

Depremin ardından yeni konutların yapılması için tarım arazileri ve zeytinliklere yönelik kamulaştırma kararına karşı 8 Ağustos’ta seslerini duyurmak için Meclis’e gelen Hatay’ın Dikmece köylüleri, CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleriyle görüşerek dertlerini anlattı.

NE OLDU?

Ormanlık alanların ve zeytinliklerin deprem bölgesinde yeni konutların yapılması için imara açılmasını öngören yönetmeliğin TBMM Genel Kurulu’nda 14 Temmuz’da kabul edilmesinin ardından, Hatay deprem bölgesinde tarım arazileri için konut üretmektedir.

TOKİ’nin kalıcı konut yapması için Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünün bir kısmının kamulaştırılmasına karar verildi. Jandarma eşliğinde iş makineleriyle köylülerin tarım arazilerine girildi. Yerlerine iş makinelerinin girişini engellemeye çalışan köylüler darp edildi, 7 kişi gözaltına alındı. 29 Temmuz’da köylüler kamulaştırmaya karşı nöbet tutmaya başladı.

(2. resim Arşivi)

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu